Hlášky uplynulého roku, úlovky vskutku kapitální

Další svatební sezóna v trapu. Hodně mi z ní utkvělo v paměti, něco jsem naopak rád a rychle zapomněl. Stále ale výrazně převládají pozitivní zážitky jak ze svatebních dnů, tak i z běžných fotografických zakázek, a proto se vrhám do dalšího dílu vzdělávání vstříc lepším výsledkům.

Zejména na svatbách se každoročně (naštěstí vyjímečně) potkávám s lidmi, kteří se rozhodnou (možná nevědomě) škodit. A že je pak opravdu oříšek udržet nervy na uzdě a nedělat ostudu ve chvíli, kdy se to nehodí, můžete posoudit sami.

Novomanželé se uchylují k nasazování prstenů. Otáčí se čelem k sobě, svědek odebírá nevěstě kytici a s druhým svědkem jdou na stranu tak, abych měl z uličky mezi hosty co nejlepší výhled a tuto událost s následným prvním novomanželským políbením zachytil z ideálního úhlu. Vše je předem domluveno. V tu chvíli ale slyším těsně vedle sebe zběsile cvakat jinou zrcadlovku. Situace vygradovala ve chvíli, kdy do mě majitel tohoto digitálního zařízení začal narážet. Tiše jsem se zeptal, zda je to nutné a dostal jsem tuto odpověď: "Máš být snad jinde ne?"

Tady jsem věděl, že jsme spolu neskončili a po gratulacích, kdy všichni hosté odešli ven a zmíněný pán zůstal v sále s úmyslem popřát novomanželům jako poslední, začala velmi vyhrocená debata. Byly dvě možnosti. Buď na svatbě zůstanu a budu dál dělat svou práci, nebo zůstane pán a já pojedu domů. To by mě samozřejmě velmi mrzelo, protože novomanželé byli úžasní lidé a jak se později ukázalo, na focení se velmi dobře připravili. Bylo mi jen líto ženicha, který se mi svěřil, že onen "fotograf" je jeho šéf z práce.

Strýčkové kameramani. To je jedno velké téma, které si s trochou fantazie umí každý aspoň trochu představit. Co ale dělat, když o takovém aktivistovi v rodině víte, výslovně mu zakážete chodit s kamerou po obřadní síni a pak jako nevěsta pozorujete, kterak tento leze fotografovi do záběru úplně při všem, nic nerespektuje a doslova tropí peklo? Korunu tomu tento pán nasadil při pozdějším pořizování hromadné fotografie, kdy stál na kraji a kamerou na mě mířil i při této situaci. Ozval jsem se se slovy, že dnes toho už pokazil dost a že opravdu nevypadá dobře, když má kameru i teď takto zapnutou. Jeho odpověď zněla: "Vy taky nevypadáte dobře, když máte foťák pořád v ruce."

Oba zmínění pánové byli vzdělaní, ale bohužel se zachovali jako hlupáci. Někdy nezbývá, než počítat do deseti, naštěstí je ale takových situací málo.

A jednou na svatební focení ani na předsvatební schůzku ještě nedošlo a už mi padala brada údivem nad podivným uvažováním tazatelů o mé služby. Kamenem úrazu bylo, že se mě nastávající nevěsta vyptávala přes svou tetu, budoucí svědkyni. Opakovaně jsem prosil, ať se mi slečna ozve sama, že bych se s ní a jejím snoubencem rád sešel a vše jim vysvětlil, hodně poradil a nabídl jim standardní smluvní vztah. Komunikační šum ale způsobil, že mi nakonec přišla tato odpověď: "Z focení nic nebude, protože nevěsta má pocit, že ti jde jen o kšeft."

No ...a tak to někdy chodí. Občas je lepší počkat na jiného klienta, než vzít za každou cenu něco, z čeho kouká akorát průšvih :-)

 
 
 
 
Rosťa
 

+420 603 293 676
info@okmzik.cz

Rosťa Mžik Fotograf

Jmenuji se Rostislav Mžik a tyto stránky jsou určeny těm, kteří hledají svatebního nebo rodinného fotografa. Pocházím z Karviné a působím zejména na Moravě, po domluvě v celé ČR i v zahraničí.


Neváhejte mi napsat

 
 
TOPlist