Jak zaručeně (ne)mít hezké fotografie ze svatebního obřadu

K napsání tohoto článku mě přimělo množství venkovních obřadů, kterých jsem se účastnil a v danou chvíli už neměl možnost ovlivnit průběh nejdůležitější části slavnostního dne. Jsou místa, kde to znám a mohu s postavením směru obřadu předem poradit, ale když jedu někam poprvé a už je vše přichystáno tak, o čem se rozepíšu, je zaděláno "na průšvih", se kterým nejde nic udělat.

Řeč je o obřadech na přímém slunci, které svítí všem, s výjimkou oddávajícího a matrikářky, do očí. Kromě toho, že se všichni svatební hosté cítí velmi nekomfortně, přivírají oči, krčí čela a všelijak se mračí, tak také vznikají na tvářích stíny, se kterými pak nejen že nejde v následné postprodukci nic udělat, ale hlavně vypadají natolik nepěkně, že se k těmto záběrům už ani nebudete chtít vracet. Z nějakého záhadného důvodu má totiž obecně personál míst s venkovními obřady pocit, že sluníčko v obličeji je super a natáčí je téměř výhradně v tomto směru. Dalším kamenem úrazu je slavobrána stojící před novomanželi. To pak, kromě zmíněných stínů v obličeji, díky ní vznikají ještě další, což už je hotové peklo na tváři. Přitom na spoustě míst lze obřad otočit opačně, jde jen o to se domluvit a sdělit personálu důvody, proč vám na tom záleží. Vždyť přece kromě peněz, které za obřad dáte, chcete mít na něj i památku ve formě fotografií či videozáznamu, na kterém se budete tvářit příjemně a tuto událost si spolu se svými hosty patřičně užijete.

 

Maják

...stín slavobrány na části obličeje...

 

Velkou pomocí jsou altány, ideálně bílé barvy. U altánů barvy zelené,  červené či jinak výrazné počítejte spíše s černobílými fotografiemi, barevné ani nechtějte vidět. Já osobně jsem byl nemile překvapen, jak na krásném místě u zámku u Opavy mají na přilehlé zahradě zelený altán. Chybí už jen nápis Radegast :-) Od kolegů  vím, že to tam fotografové řeší, ale někdo z místních se ohrazuje slovy, že fotky jsou přece hezké, načež vytáhne album s fotografiemi. Jak jinak než pouze černobílými :-)

 

Mlýn

...slunce ve tváři a částečně i stín slavobrány...

 

...stín slavobrány na obličeji...

 

Jak se tomu všemu vyvarovat? No, ne vždy to jde, ale když už si vyberete místo pro venkovní obřad, poptejte se kromě jiného i na to, jakým směrem bude obřad natočen, odkud svítí kolem poledne sluníčko, zda je možnost postavení altánu apod.  Až teprve pak si můžete být jisti, že jste pro krásný zážitek a památku na slavnostní chvíle udělali maximum a nezbývá, než se těšit na vydařené fotografie.

 

 

 

Vyobrazeným párům děkuji za možnost zveřejnění fotografií z jejich obřadu.

 

Váš svatební fotograf Rosťa Mžik :-)

 
 
 
 
Rosťa
 

+420 603 293 676
info@okmzik.cz

Rosťa Mžik Fotograf

Jmenuji se Rostislav Mžik a tyto stránky jsou určeny těm, kteří hledají svatebního nebo rodinného fotografa. Pocházím z Karviné a působím zejména na Moravě, po domluvě v celé ČR i v zahraničí.


Neváhejte mi napsat

 
 
TOPlist