Když fotí i svatební hosté

Fotografování na svatbě není zakázáno, přesto existují určitá nepsaná pravidla a úhly pohledu, o kterých byste možná měli vědět. Pokud se tedy na nějakou tu svatbu chystáte a plánujete, že budete i fotit, tak právě pro Vás je tento článek.

Svatba patří mezi nejvýznamnější události v životě, proto si budoucí  novomanželé pro její zdokumentování často najímají osoby povolané, někdy ale i různé kamarády a strýčky, vždy podle možností a vkusu. S čím ale nepočítají je fakt, že mnoho pozvaných hostů dostane skvělý nápad často v tu nejnevhodnější dobu - fotit. Co s tím a jak se vyvarovat dalším fotografům v záběru při prvním manželském políbení a jiných významných událostech, radím vždy na předsvatební schůzce. Jedná se nejčastěji o kartičky vložené ke svatebnímu oznámení nebo rozdané před obřadem, pomůže i cedule s přeškrtnutým foťákem před vstupem do obřadní síně či kostela.

 

řidič kameramanem

 

Stojí za zvážení, zda si chcete svatbu svého blízkého vychutnat i s emocemi, nebo ji jen pozorovat skrz displej mobilního telefonu či fotoaparátu. V prvním případě získáte nezapomenutelný zážitek, který Vám připomenou fotografie pověřené osoby, v tom druhém budete mít pár svých fotek či krátké video, ale vlastně si nebudete mít co připomenout. Nic totiž neprožijete, budete "jen" součástí svatby.

 

Vaše telefony pohledem novomanželů...

Zkuste se vžít do role těch, kteří vás na svatbu pozvali. Myslíte si, že budou chtít při obřadu vidět místo vašich tváří vaše telefony? Jak se asi bude cítit nevěsta, která pomalu vchází na místo obřadu a ráda by se s vámi pozdravila pohledem či úsměvem? Místo toho ale uvidí zástup svítících mobilů, díky čemuž si může připadat jako pouťová atrakce a důstojnost tohoto okamžiku rázem vezme za své.

 

Jak budete na fotkách vypadat z pohledu pozvaného fotografa?

Při samotném obřadu stojí po stranách ve špalíru většinou desítky lidí. Co asi bude na fotkách, když se budete upřeně dívat do svého telefonu místo toho, abyste přicházejícím novomanželům věnovali krátký pohled do očí? Svítící les mobilů a tabletů zakrývajících obličej, to je něco, co se opravdu nevyretušuje. Navíc si nedokážu představit, k čemu jsou hostům tyhle záběry. Myslíte si, že se na ně budete koukat? Osobně neznám nikoho, kdo by mi ukázal své mobilní fotky z jiné svatby, pouze na čas zaberou místo v paměti.  Je prostě potřeba počítat s tím, že fotograf zabírá nejen novomanžele, ale i vše kolem. A je veliký rozdíl, jestli zachytí dojaté hosty, nebo anonymní dokumentaristy šilhající do mobilů ve snaze udělat co nejvíce zbytečných záběrů.

 

 

*Desatero svatebního hosta, aneb nepsaná pravidla:

1) svatba není příležitost k procvičení foto dovedností ani fotografický kurz, ale slavnostní událost, které se máte zúčastnit jako host,

2) zkuste uctít ženicha a nevěstu svou osobní účastí a přímým pohledem z očí do očí alespoň při nejdůležitějších chvílích,

3) pokud chcete udělat pár fotek, zkuste nepřekážet oficiálnímu fotografovi ani nezaclánět ostatním hostům,

4) když se fotí skupinka, kde máte být, odložte fotoaparát či telefon a běžte si tam stoupnout

(a nefoťte skupinku, kde scházíte),

5) když už se rozhodnete fotit, vypněte si zvuky na telefonu či fotoaparátu,

6) při svatebním obřadu buďte vždy na svém místě a raději nechoďte nikam fotit,

7) pokud chcete udělat pár fotek z obřadu, tak opravdu diskrétně a nenápadně (opravdu nefoťte tabletem),

8) pokuste se nezdržovat svým focením další průběh svatby a pokud fotíte, tak raději dokumentárně,

9) i vy budete na svatebních fotkách vidět (a nemusíte si všimnout, že vás někdo fotí nebo jste někdy jen v okraji záběru) a jistě nechcete mít před obličejem telefon,

10) samozřejmě v mezičase, kdy se neděje nic "oficiálního", foťte co chcete v libovolné míře.

(*zdroj internet)

 

Samozřejmě výše uvedená doporučení platí pro ty nejvíc oficiální události svatebního dne, jako jsou obřad, skupinové focení, oběd, krájení dortu, první tanec apod. V průběhu dne, kdy se nic zásadního neděje a je volná zábava, lze libovolně fotografovat a nikomu to nebude vadit. Zejména v pozdějších hodinách mohou být vaše momentky a selfíčka s přáteli velmi zajímavé :-)

Takže kdybych to měl shrnout, doporučil bych následující: fotografování na svatbě není zakázáno. Pouze v důležitých momentech je lepší udržet své fotografické touhy na uzdě a ponechat to na oficiálním fotografovi, ať už je to kamarád nebo zaplacený fotograf.

 

 

 

Možná výše uvedená doporučení považujete za samozřejmost a divíte se, proč jsem věnoval čas k napsání tohoto článku. Věřte mi ale, že jsou svatby, kde bych tento manuál měl nejraději u sebe a rozdával některým přítomným svatebčanům. Neděje se tak samozřejmě vždy, většinou jsou hosté "ukáznění", nebo dají na přání novomanželů zmiňovanou elektroniku v průběhu hlavních událostí svatebního dne.

 

 

 

 

 
 
 
 
Rosťa
 

+420 603 293 676
info@okmzik.cz

Rosťa Mžik Fotograf

Jmenuji se Rostislav Mžik a tyto stránky jsou určeny těm, kteří hledají svatebního nebo rodinného fotografa. Pocházím z Karviné a působím zejména na Moravě, po domluvě v celé ČR i v zahraničí.


Neváhejte mi napsat

 
 
TOPlist