Mé nejoblíbenější svatební fotografie ...a jak vznikly

Každý fotograf je rád za podařený záběr. A na svatbě dvojnásob. Tam totiž není skoro na nic dost času a dobré snímky vznikají zejména díky praxi a umění být v danou chvíli tam, kde je potřeba. A často jde o sekundy ...ale ještě víc o úhel pohledu.

Snad jediný prostor, kdy má fotograf na svatbě více času pro aranžování a kreativitu, nabízí ranní přípravy. S budoucími novomanželi se vždy domluvím na příjezdu k nevěstě 4 hodiny před obřadem a pokud o obohacení svatebního alba stojí i ženich, který se většinou chystá jinde, dorazím k němu ještě o hodinu dříve. Nejprve přichází na řadu focení svatebních propriet, jako jsou např. oznámení, šperky, boty, šaty, manžetové knoflíčky atd. Hledání vhodného místa, chystání úhlu záběru a správného světla zabere u ženicha okolo 3/4 hodiny, u nevěsty to může být i hodina. Přiznávám ale, že při této činnosti nikdy nespěchám a také dávám průběžně pozor, aby mi neuniklo nic zásadního z příprav nevěsty. Z tohoto důvodu je nanejvýš vhodné mít vždy připravené dva fotoaparáty s vhodnými objektivy.

Je těžké vyzdvihnout jednu fotografii týkající se svatebních doplňků, téměř vždy se najde vhodné místo, na kterém se dá pořídit pěkný záběr. Namátkou vybírám tuhle koláž.

 

 

* * *

 

Možná se některé fotografie nemusí jevit jako obzvlášť povedené, jde spíš o pocit a vzpomínky na místo, kde a jak vznikly. Tady šlo o čas, schylovalo se k dešti a dost foukalo. Silný vítr pocítili oba asistenti na vlastní kůži víc než všichni ostatní. Jeden stál před a druhý za nevěstou a když se do metrových softboxů nasazených na světlech opřel vítr v jednu chvíli podstatně víc, než čemu doposud statečně odolávali, mělo to za následek pád do promočené trávy. V tu chvíli mě okamžitě napadlo běžet za nimi a na displeji fotoaparátu ukázat, k jakému záběru mi svou asistencí pomohli. Myslím, že to stálo za to :-)

 

 

* * *

 

Obřad v jeskyni Balcarka a následné focení v ní byl oříšek od začátku. Věděl jsem ale do čeho jdu, takže mě světelné podmínky a zima nezaskočily. Ženich sice na focení moc nebyl, ale tím se vlastně nelišil od většiny ostatních, které každoročně na předsvatebních schůzkách přesvědčuji, že si spolupráci se mnou určitě užijí :-)

 

 

* * *

 

K další fotografii, která vznikla v zámku v Hradci nad Moravicí, se váže více vzpomínek, i těch, které s ní vůbec nesouvisí a nezapomenu, že některé události v tento den dosti závažným způsobem ovlivnily nejen mou práci, ale celý svatební den jako takový. Šlo zejména o příslib novomanželům, kteří si svatbu na tomto místě rezervovali s dostatečným předstihem, že jim bude umožněno užívat nádvoří zámku těsně sousedící se sálem a také podání informace o tom, že se na zámku v ten den nebude konat nic mimořádného. Nezapomenu na plačtivý telefonát nevěsty, která se velice krátkou dobu před svatbou dozvěděla, že se v jejich Den na zámku koná "Zahájení sezóny". To mělo za následek návštěvu tisíců lidí po celý den až do zavírací doby. Stánky s atrakcemi a občerstvením byly úplně všude včetně nádvoří u sálu, což svatebčanům zcela znemožnilo vyjít v tom krásném počasí aspoň na chvíli ven. Fotit jsme tedy šli podstatně později než bylo původně v plánu a tento záběr vznikl po 21. hodině, kdy jsem využil silného barevného  reflektoru postaveného v nádvoří jako protisvětla a tu kouřovou clonu za nevěstou vytvořili asistenti, kteří na mé přání vyhodili do vzduchu prach ze země :-)

 

 

* * *

 

Tuhle fotku mám moc rád. Na svatbě všechno klapalo, novomanželé i hosté byli skvělí a ty TOP záběry jsme podle plánu tvořili o týden později. Focení na zahradě rodinného domu šlo parádně, žádný spěch, kafe na stole, prostě pohoda, jakou u tohoto typu fotek běžně nezažijete. No a právě při malé pauze jsem si všiml otce ženicha, který se s hadicí vydal kropit druhou část zahrady. Okamžitě mi hlavou projel nápad a tohle je výsledek. Tmavé pozadí tvoří mohutný strom, na deštník svítí sluníčko, kapky vody vycházely ze zmíněné hadice a svou roli hrála i odrazka v rukou asistenta.

 

 

* * *

 

Svatba mého letitého přítele a jeho krásné princezny. U této fotografie je v trávě schovaná trampolína, na které tato mladá paní a také maminka úžasné holčičky pravidelně předcvičuje.

 

 

* * *

 

Svatba se vzpomínkami na krásný a sympatický pár, na jejich neskutečné taneční kreace a také na odhodlání udělat pro povedené fotografie maximum. Focení ve vodě bylo v plánu, jen nás trochu zaskočil silný liják v průběhu celého předchozího dne, což mělo za následek výrazné zvednutí a rozproudění hladiny jinak velmi mělkého potůčku. Jelikož ale místo velmi dobře znám, věděl jsem, na co si dát pozor a vše proběhlo bez nejmenších problémů.

 

 

* * *

 

Rychlovka, která se líbí víc, než bych ve chvíli zmáčknutí spouště čekal. Přesouvali jsme se na další místo a šli kolem téhle zídky. Stačilo se podívat, odkud přesně svítí sluníčko a vyhodnotit situaci. Za okamžik bylo hotovo a šli jsme dál :-)

 

 

* * *

 

I tady hrálo hlavní roli sluníčko ve správnou chvíli. Stačilo toho jen využít. Těším se na další práci v hotelu Kempa v Bukovci a jeho blízkém okolí. Je to také jedno z míst, odkud není potřeba za portréty novomanželů nikam jezdit.

 

 

* * *

 

Fotka z letištní haly v Mošnově není technicky asi ničím zajímavá, nicméně i na tento den a pořizování záběrů nejen v hale, ale také v hangáru a na chvíli i u přistávací dráhy moc rád vzpomínám. Novomanželé domluvili vše potřebné a např. tady mohla svědkyně stát za přepážkou, zatímco oni jí podávali svůj palubní lístek. Ve skutečnosti to bylo svatební oznámení, které patří mezi nejoriginálnější, jaké jsem doposud viděl :-)

 

 

* * *

 

S traktorem vzniknou vždy zajímavé záběry, ale tady nás to vyloženě zachránilo. Když jsme dorazili na louku a vydali se fotit, byli jsme s kameramanem docela zoufalí z podmínek, jaké si na nás počasí přichystalo. Zima, déšť, silný vítr a hustá mlha. A pak se proti nám vyřítil chlapík s traktorem. Ochotně na zavolání přijel, vyslyšel naši prosbu a pomohl tím vytvořit tento a podobné záběry. Byla to otázka asi deseti minut, dostal na pivo a všichni byli spokojení :-)

 

 

* * *

 

Tohle je jedna z fotografií s ohňostrojem pořízená u sv. Jána v Bludovicích. Na tomto místě fotím opravdu moc rád. Spousta prostoru a možností zaručuje mnoho záběrů bez ohledu na počasí. Nejedná se o fotomontáž, jak si mnozí myslí. Jde jen o to podívat se, odkud se bude střílet a do správného místa postavit novomanžele a fotoaparát na stativu. Ostatní hosté stáli na mé přání stranou, aby na snímku bylo skutečně jen to, co tam chci mít.

 

 

* * *

 

Každý svatební fotograf, který někdy zkusil vytvořit něco podobného, ví, jaký oříšek může být příprava fotografie s prskavkami před tím, než se začne konečně fotit. V mnoha případech to chce nejméně jeden z novomanželů po chvíli vzdát, vždy je ale přesvědčím, ať jsou trpěliví. Jde totiž o to, že večer už těžko seženete potřebný počet lidí ve stavu, kdy jsou schopni a ochotni naslouchat instrukcím fotografa a z důvodů, které se vážou na tuto skutečnost, se focení komplikuje a často vzniká chaos. Výsledkem je ale zatím vždy krásná památka na závěr svatebního alba :-)

 

 

* * *

 

Malenovice pod Lysou horou, místní letištní plocha a novomanželé, jejichž odhodlání pro hezké záběry si budu dlouho pamatovat. Nezapomenu na výrok ženicha, který doslova řekl:
"My chceme pořádné fotky, tak pro to musíme taky něco udělat a ne se jen postavit a čekat, co s námi fotograf vymyslí."

Při takovém přístupu a ochotě asistentů dělat vše, co bylo potřeba pro správný směr světla, prostě nešlo focení pokazit :-)

 

 

* * *

 

Mnoho dalších fotografií naleznete ve fotogalerii, zde jsem chtěl vyzdvihnout jen některé s příběhem, který se mi vryl do paměti. Věřím, že se Vám moje práce líbí a brzy opět navštívíte můj web :-)

 

 

 
 
 
 
Rosťa
 

+420 603 293 676
info@okmzik.cz

Rosťa Mžik Fotograf

Jmenuji se Rostislav Mžik a tyto stránky jsou určeny těm, kteří hledají svatebního nebo rodinného fotografa. Pocházím z Karviné a působím zejména na Moravě, po domluvě v celé ČR i v zahraničí.


Neváhejte mi napsat

 
 
TOPlist